PANTAR
Marek Kołodziejczyk
tel. 607 69 81 81
marek@pantar.pl
Przykładami zastosowania sterowników PLC w automatyce domowej jest zapalanie świateł z różnych punktów i na określony czas (np. klatki schodowe), zapalanie wielu świateł z jednego punktu, otwarcie furtki lub bramy (z domofonu podłączonego do centrali telefonicznej) z jednoczesnym włączeniem oświetlenia towarzyszącego, wyłączenie gniazd zasilających stanowisko pracy wraz z jego oświetleniem itp.
Oczywiście wymagana jest odpowiednio poprowadzona sieć elektryczna i sterująca, jednak gdy cała sieć elektryczna i sterująca zbiega się w rozdzielni elektrycznej wszelkie zmiany zachowania systemu realizowane są programowo bez potrzeby ingerencji w istniejącą infrastrukturę.
Innym przykładem jest realizacja oświetlenia w reakcji na ruch, automatyczne zapalanie światła na korytarzach i gaszenie po zaniknięciu ruchu pozwala na znaczne obniżenie kosztów oświetlenia w miejscach czasowego przebywania ludzi.
Możliwość włączenia lub wyłączenia urządzeń z telefonu stacjonarnego, komórkowego itp.
Możliwość uzależnienia wykonywanych czynności od pory dnia. Np. wyłączenie gniazd zasilających i części oświetlenia po godzinach pracy, a tym samym uniknięcie "biegania po obiekcie" i wyłączania pozostawionych urządzeń i świateł.