PANTAR Marek Kołodziejczyk
tel. 607 69 81 81
marek@pantar.pl

ISDN Integrated Services Digital Network. Sieć cyfrowa z integracją usług.

ISDN jest siecią cyfrową integrującą usługi przesyłania głosu, obrazu i transmisji danych. Przepustowość łącz umożliwia realizację wideokonferencji.
ISDN występuje obecnie w dwóch odmianach:

ISDN BRA (2B+D)

Podstawowy dostęp ISDN zawierający dwa kanały. Umożliwia jednoczesną rozmowę dwóch osób. Całkowita przepustowość łącza wynosi 128kb/s. Dostępy BRA można łączyć, zwiększając dostępną liczbę kanałów i przepustowość łącza.

ISDN PRA (30B+D)

Rozszerzony dostęp ISDN zawierający 30 kanałów. Całkowita przepustowość łącza wynosi 2Mb/s.

Usługi ISDN

Każdy dostęp ISDN ma jeden numer wiodący, dzięki czemu na jeden numer telefonu może dodzwonić się jednocześnie tyle osób iloma kanałami dysponujemy.

DDI - bezpośrednie wdzwanianie

Usługa umożliwiająca na łączu BRA lub PRA zwielokrotnienie numeru miejskiego, w pulach po 10 kolejnych numerów. Można mieć np. 30 numerów na dwóch łączach BRA, dzięki czemu każdy pracownik lub dział będzie miał swój własny numer miejski, pomimo że w tym samym czasie będzie mogło odbywać się tyle rozmów ile jest kanałów.

DDI

MSN - wielokrotny numer abonenta

Usługa podobna do DDI. Numery przydzielane są w ilościach od 1 do 8 i nie muszą być kolejnymi numerami z puli. MSN przydzielane są na dostępach ISDN BRA.

CLIP - identyfikacja dzwoniącego

Identyfikacja numeru osoby dzwoniącej.

CLIR - zablokowanie identyfikacji

Zablokowanie wyświetlania własnego numeru.

MCID - wywołania złośliwe.

W przypadku telefonów złośliwych (np. z pogróżkami) wpisanie odpowiedniego kodu w trakcie lub po zakończeniu rozmowy umożliwia zapisanie w centrali miejskiej numeru osoby dzwoniącej nawet, jeśli ma ona zablokowaną identyfikację. Numer taki wraz z datą i godziną połączenia jest do uzyskania przez Policję. Funkcja musi być aktywowana u operatora sieci telekomunikacyjnej.

Call Waiting - połączenie oczekujące.

Przesyłanie do aparatu informacji o połączeniu oczekującym, nawet jeśli wszystkie kanały ISDN są zajęte.

CCBS - połączenie z zajętym.

Usługa pozwala na zarezerwowanie połączenia z innym abonentem ISDN. Kiedy jego aparat się zwolni system automatycznie zadzwoni do nas i po podniesieniu słuchawki zestawi połączenie bez konieczności ponownego wybierania numeru.

AOC - informacja o opłacie

Usługa umożliwia otrzymywanie informacji o opłacie za połączenie. W przypadku aparatów systemowych Panasonic informacja jest dostępna na bieżąco na wyświetlaczu aparatu.

VoIP Voice over IP.Pakietowa transmisja głosu.

Rozmowy z klientami wskazują, że pojęcie VoIP zostało utożsamione z telefonem w komputerze, więc na początek kilka słów wyjaśnienia. VoIP nie jest plątaniną słuchawek i mikrofonów podłączonych do komputera i działających wyłącznie w czasie, gdy komputer jest włączony. Nie jest programami, które umożliwiają porozmawianie przez komputer z kolegą, bo pomimo echa i zatykania się łącza coś tam można usłyszeć.

VoIP jest systemem pakietowej transmisji danych głosowych. Umożliwia przesyłanie głosu przez sieci komputerowe w tym również Internet, ale jego podstawowym zadaniem jest integracja systemów łączności i wykorzystanie istniejących sieci LAN / WAN do transmisji głosu. Umożliwia to darmową łączność np. między oddziałami firmy za pomocą normalnych aparatów telefonicznych poprzez normalne wybranie numeru. Protokół QSIG umożliwia sieciowanie central, zapewniając jednolitą numerację aparatów wewnętrznych w centrali i oddziałach firmy. Dzięki takim rozwiązaniom pracownik wybierający numer wewnętrzny nawet nie musi wiedzieć, że łączy się za pośrednictwem sieci komputerowej.

VoIP

Rozwinięciem VoIP są telefony systemowe IP firmy Panasonic, które mogą być podłączane w oddziałach jako numery wewnętrzne macierzystej centrali, bez potrzeby posiadania przez oddział własnej. Rozwiązanie takie powoduje, że cały ruch przychodzący i wychodzący z firmy odbywa się przez jedną centralę telefoniczną umożliwiając większą kontrolę nad ruchem telefonicznym.

Wew. IP

DECT Digital Enhanced Cordless Telecommunication. Rozszerzona cyfrowa telekomunikacja bezprzewodowa.

Lokalna sieć bezprzewodowa. Cyfrowa telefonia zapewniająca bardzo dobrą jakość połączeń. Dzięki systemowi wielu anten zapewnia zasięg na całym potrzebnym obszarze. Działa na zasadzie telefonii komórkowej, gdzie kolejne anteny przejmują obsługę słuchawki, która znajdzie się w ich zasięgu.

DECT

PSTN Public Switched Telephone Network. Publiczna komutowana sieć telefoniczna.

Klasyczna analogowa sieć telefoniczna. Obecnie oferuje usługę identyfikacji abonenta i przesyłanie impulsów teletaksy. Centrale Panasonic umożliwiają odbiór tych informacji po dołożeniu odpowiednich modułów na karty miejskie.

© PANTAR 2017. Nazwy firm i sprzętu zostały użyte jedynie w celu identyfikacji.